Granat. Starożytny botoks Kleopatry?

OLYMPUS DIGITAL CAMERAGranat zwany jest rajskim owocem, jabłkiem kartagińskim. Chyba nie bez powodu, gdyż jest on eksplozją walorów odżywczych i smakowych.

Granat uprawia się od setek lat w rejonie Morza Śródziemnego i w Azji. W medycynie chińskiej uważa się go za symbol długowieczności. Podobno pochodzi z górzystych terenów dzisiejszego Pakistanu i Iranu.  Ponad 3 tys. lat temu drzewo miało dotrzeć do Egiptu. Owoce granatu pojawiają się w grobowcu Ramzesa IV. Granat jest także wspominany w dziełach pisanych – Biblii, Torze, Odysei. W mitologii greckiej uznawany za symbol płodności, przypisywany był poszczególnym boginiom (Demeter, Afrodycie). Ta ostatnia sama miała go zasadzić na Cyprze. W Rzymie granat to symbol małżeństwa. Panny młode nosiły wianki z jego kwitnących gałązek. Ponoć w granacie kryła się tajemnica Kleopatry. Świadoma zbawiennego wpływu tych owoców na cerę, zajadała się nimi. Widocznie to działało, skoro podbijała serca mężczyzn swoich czasów. Jej urokowi uległ sam Cezar. 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW rubinowych ziarenkach kryje się mnóstwo witamin z grupy B oraz C, E, składników mineralnych i cennych polifenoli (przeciwutleniaczy zwalczających wolne rodniki).  Sok z granatu ma 3-4 razy większą siłę przeciwutleniającą niż czerwone wino i zielona herbata. Chroni przed chorobami serca i naczyń, obniża poziom cholesterolu i ciśnienie, zapobiega starzeniu się komórek. Spowalnia proces demencji wywołanej chorobą Alzheimera. Ma działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe. Korzystnie wpływa na trawienie. Jest źródłem fitoestrogenów i podwyższa poziom testosteronu. Granat poprawia także kondycję skóry. Badania wykazują, że zapobiega także nowotworowi prostaty.

Do czego granat? Granaty są doskonałym dodatkiem do lodów i sałatek. Sos z granatu dobrze pasuje do kurczaka, białej ryby.

Czym się kierować przy wyborze granatu? Mówi się, że owoce powinny mieć czerwoną, jednolitą skórkę i nie posiadać żadnych przebarwień. Jednak ja wielokrotnie kupowałem granaty z szorstkimi plamkami i ziarenka były bardzo soczyste. Taka chropowata skórka może świadczyć o tym, że owoc nie był nadmiernie pryskany. Podobno też jest ona wynikiem ochrony ziaren przed palącym słońcem.

Dla „zawierających” dopiero znajomość z granatem, film przedstawiający jedną z metod jego obierania. Powodzenia! 🙂

CIEKAWOSTKA

Granat uznawany był za symbol płodności,a kwiat za symbol miłości. Do dzisiaj w Grecji nowożeńcom rzuca się pod nogi granat (rozgniatając go) lub same ziarenka. Ma to przynieść młodej parze szczęście, dobrobyt i płodność.

* Informacje zostały zaczerpnięte z: Przyślij przepis 1/2014 (nr 74); http://www.granatinfo.pl; http://www.planetazdrowie.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s